O projekte

Internet aj do kuchyne, alebo i-receptár pre ženy.

Cieľom projektu je zbúrať mentálne bariéry pred „cudzím svetom internetu“  a dosiahnuť internetovú gramotnosť cieľovej skupiny – žien matiek .

V ľudskej reči to znamená, že chceme pomôcť ženám – zväčša mamám, ktoré sú  roky s deťmi na materskej, prípadne sú vďaka nepríťažlivosti pre trh práce (ne)dobrovoľne „žienkami domácimi“ . Alebo aj pracujú, ale  v prostredí, kde sa o internet nedá zavadiť ani omylom po tme.

Mnohým z nás sa pri tomto „exotickom výraze“ ...internet...ježia vlasy a nemáme ho radi. Ale nikomu radšej nepovieme, že preto, lebo sa ho bojíme. Lebo ho nepoznáme. Lebo pre naše školopovinné deti je to hračka a my, ich autority, nevieme ako na to.

Sú dve možnosti. Zbehnúť do lekárne a vypýtať si fialovú pilulku proti strachu. Tá druhá je -  sledovať naše i. recepty a baviť sa.

Každá žena sa rada rozpráva o tom, čím žije. O svojej rodine, svojich deťoch, o starostlivosti o ich zdravie,  o tom čo variť, ako hospodáriť s peniazmi v domácnosti ... Tiež nás zaujíma, ako podobné problémy riešia iné ženy, prípadne  chceme riešiť veci s odborníkmi.

Postupne teda prejdeme k zdrojom týchto odpovedí - na internete. Náš i-receptár  obsahuje veľmi jednoducho, lopatisticky a názorne písané lekcie, so živými linkami  na konkrétne stránky slovenského internetu.
S novým receptom sa stretneme vždy raz týždenne. A dúfame že príťažlivé budú aj domáce úlohy, ktoré budú každú lekciu sprevádzať.

Ako to vyzerá s našim kalendárom?

Na projekte pracujeme od mája. Prvé lekcie začneme uverejňovať od 1. júla, takže do polovice decembra ich „nazbierame“ okolo 30.

V decembri sa namiesto predsviatočného umývania okien ešte raz pohráme animáciami, ktoré vám budú každú lekciu  spestrovať a pripravíme do tlače publikáciu a CD, do ktorých naskladáme všetky lekcie „v kocke“ .

Takto vyzerá teda „rozvrh hodín“ na tento rok.
Za to, že môže byť náš nápad zhmotnený ďakujeme Ministerstvu dopravy, ktorý ho v rámci Internetizácie spoločnosti - Vzdelávacích aktivít na zvyšovanie digitálnej gramotnosti žien, finančne podporilo.
Vďaka svojej príťažlivosti si „Interent aj do kuchyne“ našiel aj ďalších partnerov.

Eva Pavlíková
Kamarátka s internetom