Lekcia č.24
Kam za kultúrou

Kam sa vybrať cez víkend s deťmi? Čo premietajú dnes večer v kine? Na aké predstavenie ísť s partnerom do divadla? Nemusíte prelistovať všetky denníky a časopisy, ktoré máte doma, ani zháňať výtlačok najnovšieho sprievodcu kultúrnymi podujatiami vo vašom meste, aby ste si mohli  naplánovať večerný či víkendový výlet za kultúrou. Postačí vám pripojiť sa na internet a k informáciám o aktuálnom kultúrnom dianí na celom Slovensku sa dostanete rýchlo a pohodlne. Dokonca si môžete na vybranú akciu hneď zarezervovať lístky. Ako na to? Tomu sa venuje dnešná téma.   

Premiéry v kinách, divadelné predstavenia, koncerty, výstavy, folklórne vystúpenia i diskotéky – jednoducho informácie o kultúrnych akciách kdekoľvek na Slovensku vám v kocke ponúka informačný server www.kultura.sk. Nechýbajú ani tipy kde a ako stráviť voľnú chvíľu s deťmi a niečo pre seba si tu nájdu aj priaznivci športových podujatí. Na stránke môžete vyhľadávať akcie podľa typu, dátumu i miesta konania. Ak sa zaujímate o nejaké konkréte podujatie, uveďte v položke Hľadaj pojem jeho presný výraz a informácie o ňom, vrátane miesta a času konania, vám stránka vysype ako “z rukáva” (samozrejme za predpokladu, že podujatie sa nachádza v jej databáze).  

Popri kultúrnom spravodajstve vám internet ponúka aj možnosť rezervovať si lístky na vybranú akciu, prípadne ich priamo kúpiť, a to prostredníctvom stránky www.ticketportal.sk. Môžete si tu zabezpečiť lístky na koncert vážnej i modernej hudby, operu, balet, muzikál či talkshow, i na hokejový zápas.  Skôr, než prejdete k samotnej rezervácií, musíte sa na portáli zaregistrovať, čiže zvoliť si prihlasovacie meno a heslo a vyplniť pár osobných údajov. Potom už len stačí kliknúť na vybrané podujatie a lístky naň si môžete okamžite zarezervovať. Po úspešnom absolvovaní online rezervácie vám do e-mailovej schránky príde správa s informáciou o rezervačnom čísle a zoznamom predajných miest Ticketportálu, kde si vstupenky môžete osobne vyzdvihnúť a zaplatiť. V prípade, že to aj do najbližšieho predajného miesta Ticketportálu máte ďaleko, využite možnosť zaslania lístkov na dobierku. Lístky môžete zaplatiť aj prostredníctvom internet bankingu a nechať si ich poslať poštou priamo domov. Na záver ešte dodajme, že na Ticketportáli dostanete aj lístky na niektoré kultúrne podujatia v Českej republike, Maďarsku a Poľsku.

Vyhovuje vám viac kultúra “papučová”? Na internete nájdete informácie aj o tom, čo, kedy, ktorá televízna stanica vysiela. Stačí si otvoriť online verziu niektorého slovenského denníka alebo zájsť na niektorý z portálov. V celkom prehľadnej forme nájdete TV program napríklad na adrese tv.atlas.sk.

Domáca úloha

  Akú internetovú stránku navštívite, keď si chcete rezervovať lístky na muzikál Na skle maľované?
A. www.listky.sk
B. www.ticketportal.sk
C. www.muzikal-nasklemalovane.sk
   
 

 

Chcete sa o internete rozprávať s ostatnými „študentkami“? Kliknite sem.