Lekcia č.6
Keď chytíte vírus

„Nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch,“ vravievala mi kedysi stará mama. Dnes to platí dvojnásobne, a nielen pre ľudí. Rôzne nebezpečenstvá a „nákazy“ sa nevyhýbajú ani počítačom.

Stačí chvíľka nepozornosti či ľahkovážnosti a môžete mať problémy s funkčnosťou počítača, v horšom prípade dokonca prísť o všetky svoje dáta. A na to stačí úplne málo: otvoriť súbor priložený v podozrivom e-maili a „vpustiť“ tak do počítača vírus. Ten sa tam celkom potichučky a nenápadne, bez vonkajších prejavov udomácni a začne svoju „záškodnícku“ činnosť.
A vy, nič netušiac, chcete spustiť nejaký program, s ktorým ste ešte včera bez problémov pracovali a dnes ho nie a nie otvoriť. Alebo proces, ktorý inokedy trvá vášmu počítaču sotva pár sekúnd, sa dnes vlečie už niekoľko minút a stále žiaden výsledok. Alebo je váš počítač zrazu hyperaktívny a aj keď ste od neho nič nechceli, stále vykonáva nejakú činnosť. Naviac dokáže byť vírus taký „šikovný“, že si kľudne prečíta e-mailové adresy z vášho adresára a sám sa na ne rozošle... a vaši známi sa len čudujú, čože im to posielate za zvláštne správy.

 

Nič príjemné, však? Oplatí sa preto dávať si pri práci s e-mailom pozor, pri troške ostražitosti sa dá počítačovým vírusom ubrániť. Tu je niekoľko rád, ako na to:

  • Neotvárajte e-maily a hlavne ich prílohy, ktoré ste dostali neočakávane od cudzích ľudí a na prvý pohľad vyzerajú nedôveryhodne.
  • Buďte opatrná aj pri otváraní e-mailových príloh od známych a priateľov, hlavne ak vyzerajú nezvyklo, napríklad kamarátka vám z ničoho nič píše po anglicky a pod.
  • Buďte ostražitá pri súboroch s príponami .exe, .vbs, .pif, .bat  a nikdy ich neotvárajte, ak si nie ste 100%-ne istá, že neobsahujú vírus.
  • Nainštalujte si na počítač antivírový program a nezabúdajte ho často a pravidelne aktualizovať. 
  • Skúste sa s požiadavkou antivírovej ochrany obrátiť na svojho poskytovateľa internetu. Dnes už mnohí ponúkajú ochranu pred vírmi a kontrolu e-mailových správ ešte predtým, než sa dostanú do vašej schránky.

Tak, ako reálny svet, aj ten elektronický je plný kadejakých zlomyseľníkov a záškodníkov. Ak sa však budete mať napozore a nepodceníte možné hrozby, len tak ľahko si na vás neprídu :)

Domáca úloha

  Čo si nainštalujete na počítač, aby ste „nechytili“ počítačový vírus?
A. antispam
B. antivírový program
C. Windows
   
 

 

Chcete sa o internete rozprávať s ostatnými „študentkami“? Kliknite sem.