Lekcia č.4
Ako na vyhľadávače

Pomerne často sa stáva, že nepoznáte presnú internetovú adresu, zato viete, čo chcete nájsť, poznáte slovo či slová, o ktorých sa chcete niečo dozvedieť. Napríklad by ste radi zhodili nejaké to kilo navyše a chcete nájsť informácie o diétach. Alebo by ste radi vyrazili s rodinkou budúci víkend na Oravu a hľadáte informácie o ubytovaní. To sú situácie, kedy je najlepšie siahnuť po nejakom vyhľadávacom programe, čiže takzvanom vyhľadávači.

Vyhľadávače vám umožňujú hľadať informácie, ľudí či stránky podľa kľučových slov (v našom prípade diéta, ubytovanie orava). Vyhľadávač nájde odkazy na všetky stránky, kde sa tieto slová vyskytujú. Jednoduché, že? Ibaže po zadaní takéhoto jednoduchého dotazu je veľmi pravdepodobné, že získame stovky ba až tisíce odkazov a medzi nimi i také, ktoré nás vôbec nebudú zaujímať. Preto je výhodnejšie svoje požiadavky viac špecifikovať pomocou tzv. operátorov a zástupných znakov.

 

Vráťme sa k nášmu víkendu na Orave – povedzme, že nie ste práve hotelový typ a preferujete viac ubytovanie v rodinnom penzióne či na chate. Vtedy použite znamienko mínus a napíšte dotaz takto: ubytovanie orava –hotel. Vyhľadávač vám ukáže odkazy len na také stránky, ktoré informujú o ubytovaní na Orave a neobsahujú slovo hotel. Podobne pri diéte, ak ste napríklad alergická na ryby a nechcete žiadnu diétu s nimi spojenú, dotaz diéta -ryby vám zaistí, že stránka bude obsahovať slovo diéta ale v žiadnom prípade slovo ryby.

Pre vyhľadávanie slov v slovenčine je užitočná hviezdička (*). Tá vám umožní nahradiť vybrané písmena, čo je dôležité hlavne pri skloňovaní. Takže ak zadáte do vyhľadávača dotaz v tvare diét*, dostanete sa na stránky, na ktorých sa vyskytujú slová začinajúce na diét, teda aj diétny, diéty, diéte...  a tak ďalej.

Niekedy môžete hľadať stránky, na ktorých sa vyskytuje ucelené slovné spojenie, napr. bezlepková diéta. Vtedy zapíšte dotaz v úvodzovkách „bezlepková diéta“ a vyhľadávač vynechá stránky, kde sa tieto slová vyskytujú jednotlivo. Užitočné to môže byť pri hľadaní mien, známych výrokov a pod.

A kde sa k nejakému vyhľadávaču dostanete? Nuž dnes je ich na internete celý rad. Medzi najpouživanejšie patrí celosvetovo známy Google, ktorého slovenskú verziu nájdete na adrese www.google.sk. Ďalšou dobrou adresou je www.zoznam.sk, kde si môžete vybrať či chcete hľadať v dennej tlači, vo firmách, v obrázkoch.... atď.  Vyhľadávače nájdete aj na portáloch www.centrum.sk a www.atlas.sk. Záleži len na vás, ktorý vyhľadávač si vyberiete a ktorý vám bude najviac vyhovovať.

A nezabudnite, keď natrafíte na stránku, ktorá vás zaujala a chcete sa na ňu ešte niekedy vrátiť, nezabudnite si ju uložiť vo svojom prehliadači medzi obľubené stránky, aby ste ju nabudúce nemuseli opäť pracne vyhľadávať.

Domáca úloha

  Čo napíšete do vyhľadávača, ak chcete nájsť stránky obsahujúce známy výrok byť či nebyť ?
A. byť či nebyť
B. byť či nebyť*
C. „byť či nebyť“
   
 

 

Chcete sa o internete rozprávať s ostatnými „študentkami“? Kliknite sem.