Lekcia č.3
Ako nájdem na internete to čo hľadám?

Rozmýšľate nad prázdninovým programom pre vaše školopovinné deti a hľadáte dobrý detský letný tábor? Alebo pripravujete narodeninú oslavu pre vášho potomka a zišiel by sa vám tip na chutné detské menu? Už viete, že ani jedno nie je pre vás veľký problém, lebo máte doma internet. Ibaže, ako sa na internete k potrebným informáciam dopracovať?

Možno sa vám to bude zdať neuveriteľné ale niekedy si vystačíte s intuíciou, a to hlavne, ak hľadáte nejakú konkrétnu firmu či organizáciu. Keďže väčšina internetových adries slovenských firiem má tvar www.firma.sk, stači doplniť len meno firmy a poľahky ste na jej webovom sídle. Intuícia vám môže postačiť aj v iných prípadoch. Vráťme sa na úvod a poďme spolu nájsť nejaký detský letný tábor. Intuitívne zapíšeme do prehliadača adresu www.detsketabory.sk, alebo len jednoducho www.tabory.sk. A hľa, sme na stránke so zoznamom všetkých detských a mládežníckych táborov organizovaných slovenskými agentúrami, stači už len vybrať ten správny.

 

Táto metóda ale nemusí byť vždy úspešná (ťažko by ste napríklad hľadali tip na narodeninové menu pre vášho malého oslávenca na adrese www.detskemenu.sk alebo podobne) a preto existujú rôzné katalógy a takzvané vyhľadáváče, ktoré vám pomôžu orientovať sa v „pavučine“ webu.

Ak chcete čokoľvek nájsť na slovenskom internete, začnite na adrese www.zoznam.sk. Hneď na úvodnej stránke uvidíte katalóg s tématicky členenými odkazmi: Cestovanie, Ekonomika a služby, Inštitúcie a organizácie... atakďalej až po Zdravie a medicína. Voľbou jedného odkazu prejdete na ďaľšiu stránku s odkazmi užšieho zamerania a tak ďalej až sa postupne „preklikáte“ k požadovaným stránkam.
Zdá sa vám to zložité? Skúsme príklad a vráťme sa opäť k našim detským táborom. V katalógu si vyberieme odkaz, ktorý sa nám zdá byť najvhodnejší – v našom prípade by to mohlo byť Cestovanie. Kliknutím naň sa dostaneme na stránku s asi dvadsiatkou odkazov týkajúcich sa cestovania, medzi ktorými nájdeme aj odkaz priamo na tábory. Zvolíme ho, no a teraz si už môžeme prezerať stránky s ponukami na detské letné tábory.

Podobne by pre nás nemal byť problém dostať sa v katalógu k nejakým tipom na slávnostné detské menu. Našej požiadavke by mohol zodpovedať odkaz Zábava a následne pododkaz Varenie, jedlá a nápoje. A tu si už vyberieme niektorú z množstva stránok venovaných  vareniu, pečeniu, príprave slávnostných i rýchlych jedál.

Niekedy však môže byť „preklikávanie“ sa katalógom k cieľu zdĺhavé a únavné. Vtedy je lepšie zavítať na nejaký dobrý vyhľadávač. Niekoľko tipov ako úspešne zvládnuť vyhľadávač a veľmi sa pritom „nezapotiť“ vám prezradím nabudúce. 

Domáca úloha

  Pod akou hlavičkou nájdete katalóg na stránke www.zoznam.sk?
A. Zoznam www stránok
B. Zoznam slovenského internetu
C. Katalóg stránok
   
 

 

Chcete sa o internete rozprávať s ostatnými „študentkami“? Kliknite sem.