Lekcia č.2
Prvýkrát na internete

Sedíte konečne odhodlaná pred počítačom a neviete sa dočkať kedy na vlastnej šedej kôre mozgovej spoznáte „informačnú džungľu“ nazývanú internet? Zapínate počítač, ... a čo ďalej?

Aby ste mohli surfovať po internete (rozumej ňúrať sa, hľadať čo potrebujem, pátrať, čítať, čumákovať do) , potrebujete program, ktorý sa volá webový prehliadač, v skratke prehliadač (alebo aj browser). Je to niečo ako premietačka, vďaka ktorej si môžete prezerať internetové stránky. Existuje viacero prehliadačov, najpoužívanejším je Internet Explorer. To je taká tá ikonka (malý štvorcový obrázok) s modrým „éčkom“ (nájdete ho aj v ponuke Štart – Programy). Kliknite na ňu dvakrát, Explorer sa spustí a načíta sa do neho nejaká tzv. domovská stránka. Tú si môžete kedykoľvek zmeniť za inú, svoju obľúbenú. Tak sa vždy hneď po spustení Explorera dostanete práve na túto svoju obľúbenú stránku. Napríklad www.rodinka.sk si môžete nastaviť veľmi jednoducho tak, že si úplne dole na stránke (TIP) kliknete buď na štartovaciu stránku (bude sa Vám zobrazovať automaticky vždy ihneď po spustení prehliadača) alebo obľúbené stránky.

 

Keď si chcete pozrieť akúkoľvek webovú stránku, napíšte jednoducho jej adresu v tvare www.nieco.sk (alebo inou koncovkou domény, namiesto .sk môže byť napr. .net .com .cz .eu apod. ) do poľa s názvom „Adresa“ umiestneného na hornej lište Explorera a stlačte enter. Stránky zväčša obsahujú odkazy na iné stránky. Môžu vyzerať rôzne. Od šialene blikajúci banerov, po nenápadne podčiarknuté slovíčko. Kliknutím myšou na takýto odkaz sa načíta ďalšia stránka a vy môžete veselo pokračovať a čítať a prehľadávať... Odkaz môžete nájsť pod čímkoľvek. Môže to byť časť textu ale aj obrázok alebo len jeho časť. To, že je tá či oná časť stránky odkazom vytušíte väčšinou intuitívne alebo k tomu budete nejako navedená („chcete to alebo ono, kliknite sem“). Spoľahlivo vám poradí aj kurzor myši – keď sa zmení zo šípky na “ručičku so zdvihnutým ukazovákom“ ste na odkaze. Stačí jeden klik (niekedy funguje na dva kliky) a stránka, na ktorú odkaz smeruje sa vám zobrazí v prehliadači.

Niekedy môže byť užitočné si stránku načítať do nového okna. Potom môžete v tom pôvodnom okne pracovať ďalej a v druhom okne sa ešte počas sťahovania pozrieť, či vás bude dotyčná stránka zaujímať. Ak to takto chcete urobiť, stačí klik myšou na odkaz pravým tlačidlom a voľba príkazu Otvoriť v novom okne. Nie, prosím neutekajte umývať okná! Ak je toto prekomplikovaná vec, preskočte, a poďme ďalej. Nič životne dôležité ste zatiaľ nestratili.

Pri surfovaní internetom často narazíte na zaujímavé stránky. Práve ale možno nemáte čas si ich pozrieť takže čo teraz? Žiaden problém, vidíte tú žltú hviezdičku na hornej lište Explorera? Tá vám umožní vytvárať si zoznam obľúbených stránok.

Na záver malá rada. Môže sa stať, že sa vám požadovaná stránka nenačíta. Nenechajte sa tým vyviesť z miery, chyba najskôr nie je vo „vašom prijímači“. K problému mohlo dôjsť na prenosovej trase (teda choda cestu) , počítač, na ktorom sú stránky uložené, môže byť mimo prevádzku, prípadne už stránka neexistuje – alebo všeličo iné. Niekedy pomôže pár milých slov určených prehliadaču a opätovné vyťukanie adresy webovej stránky. :)

Domáca úloha

  Čo označuje anglické slovíčko „browser“?
A. webovú stránku, ktorá sa zobrazí po spustení prehliadača
B. internetový prehliadač, ktorý umožňuje prezeranie webových stránok
C. zoznam mojich obľúbených stránok
   
 

 

Chcete sa o internete rozprávať s ostatnými „študentkami“? Kliknite sem.