Lekcia č.1
Ako sa pripojiť?

Takže vymenili ste duchny s kačacím perím po babičke za antialergickú prikrývku, miesto dlhého vyťahaného svetra ste si obliekli dnes ráno vypasovaný top a na raňajky celej rodine zakázali tradičný peceň chleba s nátierkou a salámou a prestierate ultra light celozrnné cereálie s obsahom 0,2% syntetického tuku so 103 percentnou ovocnou šťavou?

Stať sa zo dňa na deň „trendy“ možno nemusí byť až tak drastické. Možno sa stačí rozhodnúť len – pripojiť sa na internet.

Ak ste teda pripravená, že chcete byť „in“, vo vzduchu visí dosť podstatná otázka.
“Aké internetové pripojenie si vybrať?“

 

Spôsobov pripojenia dnes existuje niekoľko a tých, čo ho ponúkajú (poskytovatelia internetu) je tiež čim ďalej tým viac. Ako si teda vybrať to najlepšie pripojenie, ktoré mi za prijateľnú cenu dovolí robiť to, čo potrebujem ?

Čo vlastne od internetu očakávam a potrebujem?

Dnes už internet popri prezeraní www stránok a e-mailovej pošte ponúka aj iné zaujímavé služby. Na internete môžete nakupovať, diskutovať na najrôznejšich fórach o najrôznejších témach, pozrieť si večerné správy, ktoré ste nestihli, stiahnúť si film, ktorý by ste radi videli alebo publikovať vo virtuálnych albumoch fotky z vašej poslednej dovolenky či rodinnej oslavy. Ak nieste zrovna melancholik, ktorému nevadí že každá stránka či mailík sa vám otvára dosť dlllhooo, hľadajte vysokorýchlostný internet, nazývaný aj širokopásmový. Jeho výhodou je, že môžete byť na internet pripojená nepretržite. Ale pozor! Je tu reálne nebezpečie, že vďaka paušálu na internet, na ktorom môžete byť zavesená 24 hodín denne za rovnakú cenu, budete zanedbávať svoje manželské povinnosti! :)

Na výber máte z troch technológií: ADSL, klasické bezdrôtové pripojenie, káblové pripojenie alebo najnovšie bezdrôtové pripojenie WiMAX. Ani jedna z uvedených technológií zatiaľ nemá pokrytie na celom Slovensku, preto si u poskytovateľa vopred zistite, či sú dostupné aj u vás. Už sa mi totiž stalo, že som dostala „pracovný internet“, ale internetová čierna krabička (EDGE modem) ma za prvým kopcom na Orave sklamala, a môj laptopík mohli počas dovolenky na chalupe používať akurát deti na hry, ktoré sme mali so sebou na CD.
Váš rodinný rozpočet zaťaží širokopásmový internet sumou od 500 Sk vyššie, v závislosti od poskytovateľa a služby, ktorú si vyberiete.

Ak chcete doma internet len pre občasné prezeranie webových stránok a nejaký ten mailík s priateľkou či prácou a stačí vám spomenúť si naňho len po večeroch a víkendoch, bude pre vás výhodnejšie tvz. vytáčané pripojenie, čiže pripojenie prostredníctvom klasickej telefónnej linky (možno ste to už niekde počuli ako „dajlap pripojenie“ teda „dial-up“). Je to najjednoduchší a zároveň najdostupnejši spôsob pripojenia. Rátajte však s tým, že pripojenie nemusí byť vždy stabilné a že môže chvíľu trvať, kým sa vám webová stránka načíta na obrazovku monitora. Navyše, keď práve „internetujete“, máte obsadenú linku a na telefón sa vám nikto nedovolá. Čo môže byť výhodou, ak očakávate telefonát od svokry, ktorá vás chce prísť zasa na dva týždne navštíviť. Pri vytáčanom pripojení platíte len za čas, ktorý na internete skutočne strávite. Je to výhoda, avšak na druhej strane dopredu nikdy neviete, aká suma sa na konci mesiaca objaví na vašej faktúre za internet.
Pre konkrétnejšiu predstavu o cenách pri vytáčanom pripojení, aspoň malý príklad: pri pripojení 5 hodín mesačne počas večerov a víkendov sa bude váš účet za internet pohybovať okolo 260 Sk.

Ak na telefonovanie využívate prevažne mobil a skoncovali ste už v rámci jarného upratovania alebo nejakého amoku nad telefónnym účtom s pevnou linkou, je tu možnosť pripojiť sa do internetu prostredníctvom mobilu, ktoré ponúkajú obidvaja mobilný operátori.

Na záver len zopakujem. Skôr než sa vyberiete k poskytovateľovi internetu, dajte si to super tričko, čo dnes ráno a pokúste sa zodpovedať si dve otázky:
1. čo plánujete na internete robiť, čiže aké služby budete využívať a
2. ako často sa na internet budete pripájať.
Potom si vyberiete zaručene to správne pripojenie.

Domáca úloha

  Ktoré z uvedených tvrdení nie je pravdivé?
A. Technológia ADSL mi umožňuje nepretržité pripojenie do internetu, ktoré sa nespoplatňuje podľa dľžky pripojenia.
B. Pri pripojení prostredníctvom klasickej telefónnej linky môžem byť pripojená na internet a súčasne z tej istej linky telefonovať.
C. Rýchlosť pripojenia je pri vysokorýchlostnom internete niekoľkonásobne vyššia než pri klasickom vytáčanom pripojení.

   
 

 

Chcete sa o internete rozprávať s ostatnými „študentkami“? Kliknite sem.